В [1-2] ми звертались до питання біоенергоінформаційних особливостей бджоли, як особливої наноструктури живої природи, яка є прикладом реального життя нанопростору, можливо особливого посередника між Людиною , Біосферою і Космосом в цілому.
Бджоли (бджолині сім’ї, спільнота в цілому як організована, самодостатня і само розвиваюча структура живого) чи не найперші живі істоти на землі.
За даними історії бджоли з’явились на землі десь більше 50 млн. років тому і згідно до історичних даних, бджола із дикої перетворилась в медоносну лише 10 млн. років тому і в такому вигляді існує до сьогодні. Ми не перестаємо дивуватись тому, що бджоли не лише збереглися як вид, а й виробили особливий соціальний спосіб життя, створивши свою особливу нанодержаву, яку ми називаємо „бджоляндією” із своїми законами, порядками і принципами життя, притаманними саме їх наносвіту. Ми повинні б сьогодні, на початку нової ери розвитку цивілізації не лише вчитися організаційним, соціальним і екологічним способам їх існування, але й думати про те, що людина , своїм існування на Землі, порушуючи всі закони Природи, не лише руйнує основи самого існування живого на Землі, своєю егоїстичною, споживацькою діяльністю веде до катастрофи самого існування біосфери, а з цим і до негативного впливу на всі живі істоти, які складають основу довкілля людини.
Що до бджіл, то поки що людина виступає як експлуататор бджоли-трудівниці. Вона забирає у бджоли все що йде на користь людині і майже не думає про те, що, своєю хижацькою поведінкою до довкілля, спотворює його так, що стає „бджола хвора людиною”. Існує попередження людству про те, що коли щезне на Землі бджола, то і через невеликий час після цього/не буде людини.
Можна навіть стверджувати, що як і вода так і бджола , якщо їх не буде на Землі, то не буде існувати життя на ній, в такому вигляді, як ми це маємо сьогодні.
Людина про свою відповідальність за життя всього живого, в тому числі і за „бджоляндію” повинна пам’ятати постійно.
Надто важливим , як для існування біосфери, так і для людини зокрема, є розуміння особливостей біоенергоінформаційних процесів, що мають місце в організмі бджоли, в цілому в бджолиній сім’ї, бо це область знань так званого тонкого матеріального світу, де в основному проявляються особливі закони живого життя, пояснення яких, їх розуміння лежить поза законами розвитку матеріального світу природи. Саме ця сторона життя „бджоляндії” є найважливішою для людини сьогодні, бо саме через тонкі біоенергоінформаційні поля живого, зокрема бджоли, лежить шлях цивілізації в напрямку від біосфери до ноосфери.
Крім традиційного використання як продуктів, які виробляє „бджоляндія”, важливим є сама бджола, як жива наноструктура, так і їх спільнота, бджолина сім’я, в тому числі їх оселя- вулик.
Вперше в 1998 році на важливу роль для людини бджолиного вулика, як „живого” біоенергоінформаційного джерела енергії, звернув увагу М.М.Яровий [3]. Було вперше побудовано ним такі оздоровчо-лікувальні вулики - міні живі лабораторії, де людина має можливість своїм біоенергоінформаційним полем відчувати поля живих бджіл вулика. Так
зародився новий напрям оздоровлення і лікування людини полем бджіл, яку нині називають як вулик-терапія, хоча напевно вірно називати це бджолино-вулик-терапія.
Це відкриття, як і технологія використання вулика, було запатентовано М.М.Яровим [3].
Нині цей метод знаходить своє поширення на практиці. Останнім часом почали появлятись публікації в пресі про благотворний вплив пасіки, вуликів із бджолами на людей відносно здорових і хворих. Тут можна навести приклади, сім’я Ярових м.Суми; Присяжнюк И.М, с.Поздимір, Львівська область; О.О.Курочка, смт.Обухів, Київської області; В.Савін, с.Дивне, АР Крим; і сім’я вулик-бджолиних центрів постійно розширюється.
В цьому зв’язку виникли дві, на наш погляд, важливі науково-практичні проблеми. В першу чергу, в чому полягає механізм цілющої чи лікувальної здатності вулика із бджолами і не менш важлива проблема - яку ми окреслимо як біоенергоінформаційну (біопольову) взаємодію біополя людини і біополя сім’ї бджіл, чи можна сьогодні говорити, що довготривале знаходження людини у вулику, лише корисне людині або, принаймні, не шкідливе для біоенергетичного поля бджолиної сім’ї (проблема біоенергоінформаційної взаємодії макроенергетичних систем - організм людини і мікробіоенергоінформаційної системи - організм бджоли. Чи не приведе це до того, що людина „цивілізаційні хвороби” свого організму перенесе на спільноту бджіл. Поки що це залишається як проблема до розгляду.
Ми спробували з’ясувати одну із цих проблем. В чому може полягати механізм біоенергоінформаційного впливу бджолиної сім’ї у вулику на біополе людини.
М.М.Яровий уже раніше висловлював точку зору в чому полягає лікувальний ефект людини у вулику із бджолами. Це мікро вібрації, дія специфічного біоенергетичного поля, яке створює бджолина сім’я, що може сприяти певному структурному упорядкуванню клітин організму людини.
Метою наших досліджень, результати яких складають основу даної роботи, було експериментально зафіксувати саме біоенергоінформаційну складову ефекту. Основна ідея досліджень полягала в тому, що в якості природного індикатора біоенергоінформаційного поля вулика із бджолами, ми вибрали природну воду, яка на сьогодні є універсальним чи навіть унікальним посередником між Космосом і живою Природою. Організм людини і організм бджоли містить в своїх структурах воду (зв’язана внутрішньоклітинна і міжклітинна вода). Природна вода - це дуже сенситивна біологічна система, яка може розглядатись як жива речовина природи. Якщо міряти певні фізичні характеристики природної води під впливом зовнішніх фізичних полів довкілля, то по результатам можна відслідковувати впливи дуже слабих по інтенсивності діючого поля зміни ряду фізичних характеристик воді, як цілісної, конденсованої (рідкої) системи. Успіх в даному випадку залежить від того, які фізичні характеристики міряти, з якою точністю і яка кореляція між поміряними властивостями природної води має місце із властивостями організму живої структури (бджоли і людини).
Основна ідея експериментальних досліджень полягала в наступному.
Для досліджень брали природну із джерела воду і в однакових ємностях (пластикові пляшки, які сьогодні використовуються для зберігання питної води) розставляли відкритими в різних місцях вулика із бджолами і, в першу чергу, в тому місці де лежить людина.
Час знаходження води в тестованому місці в вулику, чи біля нього був різний, від години до кількох діб. Далі для цією води, з допомогою стандартних приладів, вимірювались ряд фізичних характеристики води: величина кислотно-лужної рівноваги, параметр рН води; значення електричної провідності на постійному струмі, а, в ^kSm; значення сумарно кількості розчинених домішок у воді, TDS, в ьг/л; параметр окисно-відновлювального потенціалу, ОВП, в мВ і величина Редокс-струму, що виникає, коли гальванічну пару мідь-цинк занурити у воду-індикатор. Цей параметр БЕ вимірюється у відносних одиницях і має відношення до природної біоенергетики води.
У всіх випадках б^іто отримано, що фізико-хімічні параметри вод, які знаходились у вулику, в якому знаходилась людина, і біля вуликів досить суттєво змінюються по відношенню до контрольної води, яка знаходилась далеко від вулика. Це означає, що саме вода, як природний індикатор, реєструє біоенергоінофрмаційну дію вулика з бджолами на біополе людини. Через взаємодію поля вулика з бджолами із внутрішньоклітинною (зв’язаною) водою організму людини проявляється оздоровча і лікувальна дія.
З допомогою акупунктурної біоенергодіагностики [4] вимірювалось як безпосередньо впливає поле вулика із бджолами на функціональне здоров’я людини. Вперше ми показали, що біоенергоінформаційне поле вулика з бджолами суттєво корегує, вирівнює циркуляцію енергії „ці”, або енергію життя, по меридіанам організму людини [4]. Така методика дає можливість сьогодні контролювати постійно вплив біоенергоінформаційного поля вулика з бджолами.
В Запорізькому державному медичному університеті в 2008 році медики виконали спеціальні дослідження по впливу апітерапії на серцево-судинну, дихальну систему і показники нейрогуморальної регуляції людини. Робота проводилась на пасіці с.Мала Токмака, Оріхівського району, Запорізької області.
Були виготовлені спеціальні вулики-кушетки із інгаляційними вікнами на яких розміщували досліджених пацієнтів. З допомогою сучасних комп’ютерних діагностичних систем, досліджувались основні показники організму волонтерів до і після перебування пацієнтів на вулику-кушетці 30 хв. Всього приймало участь в експерименті 30 пацієнтів. Сеанси апітерапії проводились протягом 5-10 днів [5].
Результати досліджень показали, що має місце позитивний вплив апітерапії на показники серцево-судинної системи: нейрогуморальна регуляція організму людини.
Автори досліджень , що виконані під керівництвом доцента кафедри нанофізіології Запорізького медуніверситету, Жулинського В.А., серед позитивного впливу сеансів апітерапії, яка основана на близькому контакті людини з бджолиною сім’єю є мікро вібраційний масаж, який йде із вулика, особливого іонного складу вулика пр постійній роботі бджолиної сім’ї і людини.
Таким чином, ми вважаємо, що основним механізмом оздоровлення людини біоенергоінформаційним полем бджіл є вплив цього фактору на властивості внутрішньоклітинної (зв’язаної) води в організмі людини.
Література
- Курик М.В., Пащенко О.О. Бджола - унікальна структура природи. / Прополіс. 2009.№1.2.
- Курик М.В., Пащенко О.О. Бджола як природний індикатор біоінформацій них процесів в природі .(7).
- Яровий М.М.
- Голубева Н.г, Курик М.В. Основы биоэнергоинормацйонной медицины. Учебное пособие. Украинский институт экологии человека. Изд. АДЕФ-Украина.Киев.2007.192.
- Інформація надана Косенко С., Головою пасічників Оріхівського району, Запорізької області, яка опублікована в Інтернеті.